A bootleg fogalma

 2009.04.26. 23:17

 

Hogyan is fogalmazhatjuk meg: mi is az a bootleg?

 

Maga a szó az angol nyelvben azt jelenti hogy "csizmaszár", csempészettel kapcsolatos szlengben a mai napig elofordul.

 

De ha zeneipari szempontból keressuk a jelentést, akkor vagy amator koncertfelvételt , vagy két kulonbozo zeneszám keverését oly módon hogy az egyikbol csak az instrumentális, a másikból csak az acapella változatot osszekeverve hoznak létre egy mixet. Ez a blog az elobbinek kotelezi el magát. A színházi (licencelt) eloadások bootlegelése kalózkodás, éppen ezért ezzel nem foglalkozik a blog.

 

A bootlegek megítélése kulonbozik. Az eloadók/szerzok egy része elítéli, anyagi károkra hivatkozik és tuzzel-vassal próbál harcolni ellenuk. Másik részét csak simán nem érdekli. A harmadik harmad pedig támogatja, sot, bátorítja az amator koncertfelvételeket.

 

A bootlegger filozófiája a kovetkezo: az eloadás egy egyszeri, megismételhetetlen élmény amit a résztvevonek joga van megorokíteni. Attól a ponttól hogy az eloadó eljátszott egy dalt, onnantól kezdve nem rendelkezik az eloadott anyaggal (itt az adott idopontban elhangzott zenéket értjuk, nem a stúdiófelvételeket). A bootlegger nem teszi pénzzé a felvett anyagokat (vagyis nem kalózkodik), hanem cserél (trade-el) vagy megosztja az erre kitalált torrentoldalakon (egy késobbi postban ezeket is sorra veszem). Itt a nagy kulonbség a bootlegger és a kalóz kozott; a bootlegger a gyujteményét gazdagítja, a kalóz pénzt akar. Ez utóbbi az, ami 100%-ban illegális. Ennek a blognak nem a kalózkodásra való buzdítás a célja, és azt semmilyen szinten nem támogatja.

 

Tobbekben felmerulhet a kérdés: mi az értelme annak, hogy az adott zenekar rajongói osszegyujtik kedvenceik 110 állomásos turnéjának minden egyes állomását? Tobb válasz is lehetséges:

- A gyujtés, ami nem is jár túl nagy koltséggel

- A zenehallgatás, természetesen! 

- Ritkaságok, kiadatlan dalok, korai verziók, feldolgozások, átdolgozások stb. megszerzése

- Ismerkedés a tobbi rajongóval, barátságok-kapcsolatok kialakítása világszerte

és még lehetne sorolni, de talán ezek a legfontosabbak.

 

A kulonbozo minoségeken lehetne vitatkozni, de az kétségtelen hogy a késoi `80-as évektol a a technológia lehetové tesz nagyon sok mindent a "taper" számára. Manapság a HDD-re rogzíto megoldás a legnépszerubb, mind videó, mind audió szempontjából. Speciális telepeket lehet vásárolni szinte bármilyen rogzíto egységhez, amik nagyban novelik a felvételre fordítható idot. Képzeljuk el hogy milyen lehetett egy tekeros 8mm kamerával, állvány nélkul felvenni egy Zep koncertet úgy, hogy egy bazi nagy szalagos magnó vette még kulon a hangot! Minimum 2-3 ember kellett egy ilyenhez akkoriban. Ma már jó helykiválasztással gond nélkul lehet szinte bármit rogzíteni egy jobb készulékkel, egész jó hang, vagy képminoségben.

 

Egy szó mint száz, ez egy érdekes leágazása a modern zene csodálatos (vagy egyesek szerint borzasztó) világának.

Ma estére itt egy szám az egyik nagy kedvencemtol, Peter Gabrieltol az 1993-as Secret World turnéról, multicam verzióban. Kiss That Frog!

 

Címkék: koncert technika friss illegális bootleg jogi sztorik perek háttér megjelenések helyszínek források torténelem felvételek zenefanatikusok fanatikusok bootleggyujtok bootleggyujtemények eloadók

A bejegyzés trackback címe:

https://bootleg.blog.hu/api/trackback/id/tr901088326

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása